3’te 3 Tarih Yarışması Başvuru

Engin Altan Düzyatan’ın sunumuyla izleyicilerle buluşan TRT1’in sevilen yarışmalarından 3’te 3 Tarih adlı yarışmaya başvuru için yapılması gerekenleri inceleyelim.

Sayfa İçerikleri

3’te 3 Tarih Nasıl Bir Yarışmadır?

Asıl amacı halkın tarihi bilgi ve kültür seviyesini artırmak olan bu yarışmada 15 adet 4 şıklı sorular soruluyor ve yarışmacıların cevaplamaları isteniyor. Eğer siz de güncel ve tarihi olaylar hakkındaki bilgilerinize güveniyorsanız 3’te 3 Tarih programına katılarak 1 Milyon Türk Lirasının sahibi olabilirsiniz. Bu yarışma ülkemizde yayınlanan diğer yarışmalardan farklı olarak sadece tarih soruları sorulmaktadır.

Yarışmada bir de yorumcu bulunmaktadır. Yarışmadaki yorumculuk görevini Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tufan Gündüz yapmaktadır. Bu yarışmada sadece Türkiye tarihi değil aynı zamanda Dünya tarihinden de ilginç ve bilgilendirici sorular sorulmakta ve insanları öğrenmeye teşvik etmektedir.

Yarışma Kuralları

Yarışmadaki en önemli kural üst üste gelen 3 soruyu doğru bir şekilde cevaplandırmaktır. Yarışmada 2 farklı başlık altında göreceğimiz toplam 6 tane joker hakkı verilmektedir.

Bu joker kategorilerinden biri Koruma Hakkıdır. Yarışmacı cevabından emin olmadığı soruyu yanıtlamadan önce Koruma Hakkını kullanarak sorulan soruyu yanlış cevaplamış bile olsa yarışmacıyı elenmekten korur ve bir sonraki sorudan devam ederek yeni bir üçlü soru almaya hak kazanır. Koruma Hakkı jokeri her yarışmacı için 3 adet ile sınırlıdır. Ayrıca yarışmacının koruma hakkı bittikten sonra başka bir joker kullanmazsa ve sorulan soruyu yanlış cevaplarsa yarışma hakkı bitmiş olur ve o zamana kadar 3’te 3 doğru yaparak elde ettiği en yüksek ödülün sahibi olur.

Bir diğer joker kategorisi de Hoca Yardımı hakkıdır. Hoca Yardımı jokerinde yarışmacı yarışmanın danışmanlığını yapan Prof. Dr. Tufan Gündüz Hoca’dan yardım istemiş oluyor. Hoca Yardımı jokerinde de yine 3 alt başlık vardır ve bunlar; Dönem Değiştir

, İpucu ve İki Seçeneği Ele jokerleridir. Dönem değiştir jokeri ile yarışmacı sorulan soruyu değiştirbilmektedir. İpucu jokeri ile Prof. Dr. Tufan Gündüz’ün soruya yardımcı olması içi konuyla ilgili bir ipucunu isteyebilir. İki Seçeneği Ele jokeriyle ise yine danışman Prof. Dr. Tufan Gündüz sorudaki yanlış olan iki seçeneği eler.

TRT1 3’te 3 Tarih Programına Başvuru

3’te 3 Tarih programına katılmak için buraya tıklayarak başvuru formunu doldurabilirsiniz.

Öğrenmek istediğiniz başka bilgiler olursa bizlere soru sormaktan çekinmeyiniz. Daha fazla Televizyondan para kazanma yöntemi öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Yorum yapın