Appen Nedir? – Nasıl Para Kazanılır?

Appen Limited (eski adıyla Appen Butler Hill), Avustralya Menkul Kıymetler Borsası’nda (ASX) APX kodu altında listelenen halka açık bir şirkettir.

Appen, makine öğrenmesi ve yapay zeka ürünlerinin geliştirilmesinde kullanılan verileri sağlar veya geliştirir. Veri türleri arasında konuşma ve doğal dil verileri, görüntü ve video verileri, metin ve alfanümerik veriler ve arama ve sosyal medya motorlarını iyileştirmek için alaka düzeyi verileri bulunur. Appen müşterileri, otomatik konuşma tanıma (ASR), bilgisayar görüşü, e-ticarette dönüşümleri artırmak, daha anlamlı ve kişiselleştirilmiş reklamlar sunmak, sosyal medya yayınlarını geliştirmek veya sohbetler ve sanal asistanlar gibi araçlarla müşteri hizmet yeteneklerini geliştirmek gibi çeşitli kullanım durumlarında makine öğrenmesini kullanıyor.

Makinelerin yapay zekayı göstermesi için

, öğrenmelerine yardımcı olan insan kalitesi eğitim verileriyle programlanması gerekir. Appen, veri toplamak ve geliştirmek için kitle kaynaklı kullanımı kullanır ve konuşma, resim, metin ve video verilerini toplayan, açıklayan, değerlendiren, etiketleyen, puanlayan, test eden, tercüme eden ve transkripte eden 1.000.000’dan fazla yarı zamanlı çalışandan oluşan yetenekli bir kitleye erişim sağlar. Çeşitli kullanım durumları için etkili makine öğrenimi eğitimi verisi uygulamaktadır.

Sayfa İçerikleri

Appen Şirket Merkezi

Şirketin küresel merkezi Avustralya’nın merkezi iş bölgesinin 10 kilometre kuzeyinde bulunan Chatswood, Yeni Güney Galler’de bulunuyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin merkezi Seattle’ın bir banliyösü olan Kirkland Washington’dadır ve ayrıca San Francisco, Kaliforniya ve Detroit, Michigan’da ABD ofisleri bulunmaktadır. Appen’in ayrıca Pekin, Çin, Davao City, Filipinler ve Exeter, İngiltere’de ofisleri bulunmaktadır.

2017’nin sonunda gelirleri 166.6 milyon AUD (Avustralya Doları) idi ve şirketin Appen şirketinde 350’den fazla tam zamanlı çalışanı ve 1.000.000’un üzerinde onaylı esnek çalışanı vardı. Görevler 180’den fazla dilde ve 130 ülkede gerçekleştirilmektedir.

Şirketin gelirlerinin çoğu açık denizde kazanılır ve müşterileri en büyük on teknoloji şirketinden ilk sekizi arasında yer alır.

Şirket Tarihi

Appen 1996 yılında dilbilimci Dr. Julie Vonwiller tarafından Sydney’de kuruldu. Tam zamanlı olarak Appen’e katılmak için 2000 yılında Telstra’da görevinden ayrılan ve şu anda Appen’de Yönetim Kurulu Başkanı olmayan kocası Chris Vonwiller katıldı.

Appen, 2011 yılında Ridgefield, Connecticut ve Seattle, Washington merkezli ve aslen 1993’te Lisa Braden-Harder tarafından kurulan Butler Hill Group ile birleşti. Lisa, IBM T.J.’de gramer kontrol teknolojisinde öncü ekibin bir üyesiydi. Butler Hill Group‘tan önceki Watson Araştırma Merkezi ve 2015’e kadar CEO olarak kaldı. Birleşmeden sonra, birleşik şirket adı Appen Butler Hill oldu ve iş kapsamını dil kaynakları, arama ve metin içerecek şekilde genişletti.

Appen, 2012 yılında San Rafael, California merkezli bir şirket olan Wikman Remer’i, çalışanların katılımı, çevrimiçi moderasyon ve küratörlük için araçlar ve platformlar geliştiren bir şirket olarak satın aldı.

Appen Butler Hill, 2013 yılında Appen olarak yeniden isimlendirildi ve 7 Ocak 2015’te ASX’te halka açıldı.

Temmuz 2015’te Mark Brayan CEO olarak Appen‘e katıldı ve bugün bu pozisyonda kalmaya devam ediyor.

Ekim 2016’da Appen, Mendip Media Group (MMG) adlı İngiltere merkezli bir transkripsiyon hizmetleri şirketini satın aldı.

Ayrıca, Kasım 2017’de 80 milyon ABD doları karşılığında Leapforce’u satın alarak arama alaka düzeyi için ek yetenekler ekleyerek ve çalışanlarına 1.000.000’dan fazla part-time çalışana çıkardı.

Appen Connect Nedir?

Appen Connect‘e katılarak birçok projeye part time çalışan olarak çalışabilirsiniz. Sadece part time olarak da düşünmek azımsamak olacaktır çünkü connect özelliği sayesinde çalışabileceğiniz projelerde genellikle saat başı ödeme yapılıyor ve en az bir saat çalışmaya 5 Dolar ödeme yapıyor. Ortalama bir projede 5 – 10 Dolar arası saatlik ödeme alabiliyorsunuz ve bir proje haftada 20 saat görev veriyor. Buradan başvuracağınız projeler ön değerlendirme yapıldıktan sonra eğer size uygun olduğuna karar verilirse size bir değerlendirme testi göndereceklerdir. Belirlenen süre içerisinde bu testi istenen oranda doğru cevaplarsanız işe alındınız demektir.

Appen Türkiye Giriş

Türkiye‘den işe katılmak için başvuru yapmak isteyen kullanıcıları özellikle uygulaması gereken bazı kurallar vardır. Eğer bu kurallar uygulanmazsa yeni bir iş sahibi olmak hayalde öteye gitmeyecektir. En önemlisi de eğer İngilizce bilginiz yoksa bu işe kesinlikle başvurmayın. Çünkü bu işe başvurduğunuzda ne de olsa İngilizce Türkçe Çeviri siteleri ile bu işi yapabilirim diye düşünecek olursanız daha başvuru aşamasında kalırsınız. Daha önce sitemizde bahsettiğimiz Yabancı Dil Öğrenmenin Önemi sayfasında bu konunun önemini daha iyi anlayabilirsiniz. Appen Connect Login yani Giriş sayfasına girmek için buraya tıklayın. Appen Ekşi sözlük yorumlar sayfasından Türkiye’den projelere katılanların yorumlarını okuyabilirsiniz. Appen Şirketinde tam zamanlı çalışan olmak isterseniz Appen icims sayfasına giriş yapmanız ve size uygun pozisyonu bulmanız gerekmektedir. Kendinize uygun pozisyonu bulduktan sonra bir CV (Özgeçmiş) hazırlayarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Hangi Projeler Kaç Para Kazandırır?

En çok kullanılan projelerden olan Arrow Project ile Sosyal Medya Değerlendirici olarak Türkiye’de saat başı 5 dolar kazanabilirsiniz.

Web çeviri projesi olan Vistula ile görev başı 7 dolar kazanabilirsiniz.

Yerel Türk Konuşmacı olarak Euphrates Projesi ile Türkçe cümle transkripsiyonu karşılığında görev başına 6 dolar ile 9 dolar karşılığı para kazanabilirsiniz.

Tek zamanlı anket projesi olan NOYA projesi ile bir anketi tamamlamanız karşılığında 2.5 Dolar kazanabilirsiniz.

Anlamadığınız ya da sormak istediğiniz bir konu olursa bize sormaktan çekinmeyin. Appen benzeri daha fazla internetten para kazanma yollarını öğrenmek için İnternetten Kazan kategorimize göz atabilirsiniz.

“Appen Nedir? – Nasıl Para Kazanılır?” üzerine 73 yorum

 1. merhabalar burada yaptığımız işlere ilişkin ödemeleri nerden nasıl alıyoruz hiç anlayamadım 🙂 yaptım 1-2 göre ama evrende kayboldu sanki kabul edildi mi bi yerlere işlendi mi bilmiyorum

  Cevapla
  • Merhabalar,
   Appen üzerinden yaptığınız micro görevlerin ne kadar kazanç sağladığını Appen internet sayfasına giriş yaptığınızda “My Invoices” bağlantısına tıklayarak görebilirsiniz. Yaptığınız görevin başlığını söylerseniz daha iyi yardımcı olabiliriz diye düşünüyorum çünkü Appen’da görevlere göre ödemeler değişiklik göstermektedir.

   Cevapla
 2. ben de my invoices kısmında marble 5 dolar noyodan 2.5 dolar kazanmışım ama bu paraları nasıl alabilirim.

  Cevapla
  • Merhaba Pınar hanım, öncelikle bir Payoneer hesabı açmanız ve bu hesabı Appen’a kaydetmeniz gerekiyor. Ardından My Invoices sayfasından bu projelerin yanındaki “Modify Invoice” seçeneğine tıklamanız lazım. Ardından da açılan sayfadan “Submit Invioce for Approval” seçeneğine tıklamanız gerekiyor.
   Ayrıca ödemeleri bulunduğunuz ay içerisinde almak istiyorsanız bu işlemi her ayın en geç 4’üne kadar yapmanız gerekiyor. Bu işlemi ayın 4’üne kadar yapmazsanız ödemeniz bir sonraki aya aktarılıyor.

   Cevapla
  • Merhaba Yiğit Efe bey.
   Appen şirketinde birçok farklı iş yani görev mevcuttur. Her projenin kabul edilme olasılığı farklıdır ve bu başvuru yapan kişilerin özelliklerine göre de değişiklik göstermektedir. Projeye kabul edilip edilmediginizi sürekli takip etmenizi ve e-postanızı sık sık ziyaret etmenizi öneririm.

   Cevapla
 3. merhaba benim ingilizcem yok ve kabul edilmek için eletronik imza istiyorlar ama bi hata yapar sonrada benden para talebi ederler mi diye merak ediyorum bütün işlere onay verdim fakat anlaşmayı imzalamadım.

  Cevapla
  • Merhaba Serap Hanım, her ne kadar sitenin dili İngilizce olsa da görevlerde Türkçe içerikler olmaktadır. Dolayısıyla dil bilmemek çok fazla etkilemeyecektir. Elektronik imza sizin iyiliğiniz içindir ve olumsuz bir şey değildir. Anlaşmayı imzalayabilirsiniz korkmanızı gerektirecek bir şey yok. Ayrıca hesap numaranızı Appen Şirketine vermeyeceğiniz için sizden para alamazlar.

   Cevapla
 4. Hocam 18 altındayım, 6 ayım var 18’e girmeye. Sistem galiba izin vermiyor 18 altına, aile büyüklerim adına hesap açıp ben çalışsam sorun olur mu? Ya da en iyisi 6 ay beklemeli miyim? Tavsiyeniz nelerdir? Ben normalde bir yazılım ve oyun geliştiricisiyim, ayda yaklaşık $50 kazanmak benim için yeterli olacak. Amacım geliştirdiğim oyun ve yazılımların reklamlarını yapmak…

  Cevapla
  • Merhabalar, başka birinin adına açacağınız bir hesap ilerleyen sürelerde sıkıntı çıkarabilir. Appen Connect’e üye olurken sizden CV bilgisi de istemektedir. Yabancı dil de varsa aylık 50 Dolar rahat kazanılabilecek bir miktardır. Daha sonra pişman olmamak için en iyisi 6 ay daha sabretmektir.

   Cevapla
 5. Yeni üye oldum ama nasıl kullanıcağımı anlayamadım hala. Soru başı bu kadar maliyet diyor. Yanlış birşeyler mi yaptım acaba?

  Cevapla
  • Merhaba Ayşegül hanım, bizim verdiğimiz bağlantıdan üye olduysanız yani “Appen Connect”e üye olduysanız All Projects seçeneğine tıklayarak başvuru yapabileceğiniz işleri görebilirsiniz. Appen ayrıca “figure eight”(annotate) seçeneğiyle de para kazandırmaktadır. Orada ise basit görevler karşılığı ücret alırsınız.

   Cevapla
 6. Merhaba ben dün marble adlı projeye başlamıştım bugün tamamladım ve sonunda başarılı oldun asılan bı ekran gelmişti.Gorevi tamamladım basarili oldun gibi. Böyle olunca para ne zaman yatıyor? Benim herhangi birşey yapmak gerekiyor mu acaba?

  Cevapla
  • Merhaba Zehra hanım, Marble projesinde yaptığınız görevlerin ücretleri otomatik olarak gönderilmektedir ve sizin bir şey yapmanıza gerek yoktur. Ödemeler de genellikle görevi yaptığınız aydan sonraki ayın dördüncü gününe kadar “My Invoices” kısmında gözükecektir. Siz ödemeyi orada gördükten sonra “Modify Invoices”a tıklayıp “Submit invoice for approval” seçeneğine tıklamanız gerekiyor. Aynı ayın ikinci haftasının sonuna kadar da ödeme “Payoneer” hesabınıza düşecektir. (Unutmayın ödemeyi submit ettiğinizde bir daha ödeme gelirse o bir sonraki aya kalır. Ayrıca ödemeleri Payoneer hesabınıza gönderdiğinizde sizden gönderme ücreti kesecektir. Yaklaşık 3 dolar kesiliyor. O nedenle sadece 5 dolar için parayı çekmeye gerek yok. Daha fazla görev yapmaya çalışıp biraz biriktirip çekerseniz sizin için daha iyi olur.)

   Cevapla
   • Yaa hem yazdığınız bilgiler hem yorumlara verdiginiz cevaplar ve ayrıca ban hızlı dönüşünüz için teşekkür ederim. Haklısınız 5$ şuan için çekmeye gerek yok yatsa bile.Marble dan yeni görev gelir mi acaba benim ekstra birşey yapmama gerek var mı?

    Cevapla
    • Rica ederim. Marble’dan yeni görev gelmeyebilir ama şuan sizde Noya projesi görünüyorsa onu yapabilirsiniz. Basit bir anket projesi olan Noya sayesinde 45 günde bir 2.5 Dolar gibi bir ücret gelir. Bu da demek oluyor ki en azından 3 dolarlık kesintiyi bu projeye katılarak kapatabilirsiniz. Eğer bu proje yoksa da diğer projelere başvurup beklemenizi tavsiye ediyorum. En önemli konu ise görevlere başladığınızda Kılavuzu dikkatli okuyarak qualification sınavında iyi bir performans göstermeniz gerekir.

     Cevapla
 7. Merhaba birkaç gün önce başvurdum. Birkaç projeden task geldi onları yaptım. Henüz hiçbir projeye alınmadım sanırım. Sayfamda bütün başvurularım wiev status aşamasında. Henüz bir projeye katılmadığım için mi sayfamda my invoices bölümü yok

  Cevapla
  • Merhabalar, normalde My Invoices kısmı “All Project” ve “Inbox” kısmından sonra olması gerekir. Belki de dediğiniz gibi henüz bir projeye kabul edilmediğiniz içindir. Zamanla göreceksinizdir. Bizimle paylaşırsanız seviniriz.

   Cevapla
  • Merhaba Asya hanım, Appen internet sitesinde sizin görevleri yapabileceğinizden emin olabilmek için bu CV’de yazdıklarınız önemlidir. Appen’da resmi dil olarak İngilizce olduğu için bu dili kullanmanız sizin için bir artıdır. Her ne kadar Türkçe görevler de olsa da genelde İngilizce olmaktadır.

   Cevapla
 8. merhaba, appen’i dün linkedin’de gördüm social media evaluator ilanını. daha sonra girdim kaydoldum öncelikle bazı projectleri bitirmem gerekiyor sanırım hesabımın aktif olması için. dünden beri 5-6 projeye başvurdum ama henüz kabul almadım. ödeme için bir hesap açmam gerektiği falan yazmadı, kabul alırsam yazar mı? yazmazsa ben yine de payoneer hesabı açmalı mıyım?

  Cevapla
  • Merhaba Zeynep hanım, Appen Connect’e kaydolduktan sonra başka bir hesap aktivasyonu veya hesap onayı gibi bir işlem yoktur. Appen artık iki farklı para kazanma yöntemi uygulamaktadır. Biri bizim bahsettiğimiz Appen Connect ile genellikle uzun vadeli projelere başvurup kabul edilmesiyle para kazanma yöntemidir. Diğeri ise eski adı Figure Eight olan mikro işler sitesi Annotate sayfasıdır. Appen connect’te projelere kabul edilme süreci uzun sürebilmektedir. Ödemeyi en son halledebilirsiniz. Appen size Payoneer hesabı açmanızı ilk kayıt olurken bildirmiş olması gerekir. Daha sonra bir bildirim yapmayacaktır. Siz ödeme zamanı geldiğinde hesabınızı açarsınız. Erken açmanıza gerek yoktur.

   Cevapla
 9. Iyi günler. Bu site ne kadar güvenilir? Anladığım kadarıyla tc kimlik no falan da istiyor kötü amaçlı kullanılır mı? Daha önce siz hiç bu yolla para kazandınız mı? Ve bu siteye kaydolmak için hangi bilgiler gerekiyor(e imza gibi). Mesela e imzayı nasıl alabiliriz daha önce hiç kullanmadım ben.

  Cevapla
  • Merhaba Nisa hanım, Appen yıllardır var olan ve Türkiye’den bir çok kişinin de iyi para kazandığı sitelerden ve şirketlerden biridir. Şuana kadar herhangi bir kötüye kullanım gibi bir olumsuzlukla karşılaşmadık. Biz buraya yazmadan önce yazacağımız siteleri deniyor ve eğer gerçekten ödemeyi yapıyorsa ve herhangi bir sıkıntı çıkarmıyorsa yazımızı yayınlıyoruz. E imza kayıt aşamasının sonunda bilgileri onayladığınızı belirttiğinize daha belge olması içindir. Her nasıl ki başka yerlerde “Okudum ve onaylıyorum” gibi bazı seçenekler oluyorsa burada da bu şekilde yapmışlardır.

   Cevapla
 10. Merhaba ben appen hesabımı tamamen silmek istiyorum ancak nasıl yapacağımı bulamadım. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

  Cevapla
  • Merhaba Gözde hanım, “support@connect-mail.appen.com” e-posta adresiyle iletişime geçerek hesabınızın silinmesini talep edebilirsiniz. Neden hesabınızı silmek istiyorsunuz?

   Cevapla
 11. Merhaba, Çok faydalı bir yazı oldu, emeğinize sağlık. Ben de size bu konuda danışmak istiyorum. Ben appen’e kaydoldum ve bazı işler için başvuru yaptım. Bir mail geldi ve içinde şu bilgi vardı:
  * COMPLETED – Complete online qualification information
  * COMPLETED – Basic qualification package to be reviewed by Appen Ltd.
  * COMPLETED – Complete online document signing
  * COMPLETED – Qualify for your first project
  * IN PROGRESS – Final Paperwork
  * Begin work!

  Once you have completed the forms per the included instructions, we will then be able to work toward finalizing your contract.”

  sonra bu geldi : “Thank you for completing the required forms. Your documents have been received, and after we review them, we will finalize your registration.”
  ardından finance ile ilgili mail geldi ve payoneer hesabı açtım bugün. Hesabı aktive ettim. hesabın herşeyi tamam görünüyor. Yine bugün appen’den şöyle bir mail geldi: “Congratulations, you have completed your qualification process!”
  sonra da :
  YOU ARE READY TO BEGIN WORKING!
  Log into the servers at https://connect.appen.com/qrp/core/login and select “All Projects” from the main menu to begin work.” maili geldi.

  Yani ben başvurduğum bir iş için kabul almış değil miyim? Yine işlere başvurmam mı gerekiyor, bu genel olarak appen’e kabul müydü? Ben bunu başvurduğum bir iş için kabul süreci olarak düşünmüştüm ama hesabımda böyle bir yer bulamadım, yani çalışmaya başlamama hazır bir işin olduğu bir yer bulamadım. Sadece 4 adet başvuru yaptığım yer var ve hepsi in progress görünüyor? Şu anda ne yapmam gerekiyor?

  Cevapla
  • Merhaba Eda hanım,
   Açıklamalara baktığımızda bu e postalar sadece Appen’a kabul edildiğiniz ve çalışmak için proje başvuruları yapabileceğiniz anlaşılmaktadır. Başvurduğunuz projelere kabul edilmeniz durumunda size gelen e postanın konusu olarak ya da başında “Welcome to Project XXX” şeklinde bir yazı olması gerekmektedir. Ayrıca Appen internet sitesine girdiğinizde de “Work This” şeklinde bir seçenek olması gerekmektedir. Şuan yapabileceğiniz tek şey projelere başvurunuzu yapıp beklemektir. Eğer herhangi bir proje için kabul edilirseniz, öncelikle ön değerlendirme sınavı olmanız gerekecektir. Ardından da bu sınavı geçmeniz durumunda seçilebilir ve projeyi yapmaya başlayabilirsiniz.

   Cevapla
   • Çok teşekkür ederim bu kadar hızlı cevapladığınız için…
    Yani “qualify” kısmına tıklamam gerekiyor değil mi?
    Son olarak da bazılarının yanında qualify yazıyor bazılarının yanında learn more yazıyor. Bunların farkını da öğrenebilir miyim sizden acaba?

    Sağlıklı günler 🙂

    Cevapla
    • Rica ederiz, evet “qualify” kısmına tıklamanız gerekiyor. Başvurularınızın devam ettiği aktif süreç sayfasında “Learn more” seçeneğine tıklayarak başvuru yaptığınız projenin hangi süreçte olduğunu öğrenebilirsiniz.
     Teşekkür eder biz de sağlıklı günler dileriz.

     Cevapla
 12. merhabalar, bi projemi bitirdim aylar oldu ve ödemesinin de geldiğini mail olarak attılar. my invoices kısmında 5.7$ olarak gözüküyor. submit invoice for approval’a tıkladığımda “You cannot submit this yet because the period is not over. Please wait until after the period has ended to submit.” uyarısını alıyorum, bu nedir diye arattım sitenize ulaştım ve yukarıda birisine payoneer ile ödeme yapıldığında 3 dolar kesildiğinden bahsetmişsiniz. bu oran %3 olarak mı yoksa her ödemede 3 dolar işlem ücreti alınıyor mu?

  Cevapla
  • Merhaba Furkan Bey,
   Eğer payoneer hesabınızı eklediyseniz normalde onaylanması gerekirdi. Önümüzdeki ayın ilk günü tekrar denerseniz ödeme öncesi belki daha iyi olabilir. 3 Dolar sabit olarak kesinti yapılıyor. Bu nedenle küçük birikimleri Appen’da biriktirdikten sonra ödeme almanız daha mantıklı olacaktır.

   Cevapla
 13. merhaba benkaydolmak ıcın sıfremı gırıyorum ama hıcbırını kabul etmıyor. Ne yapmam gerekıyor. Yardımcı olabılır mısınız?

  Cevapla
 14. Merhaba ben de appene kaydoldum.
  1- Marbelda bir projede çalıştım. Odeme yapıldı. Ben bunu nasıl çekebilirim
  2- Mino projesiyle çalıştım. Fakat create invoice yapamıyorum. Acaba onlar otomatık hesaba yatırıyorlar mı
  3- Arrow projesi için başvurdum. Qualification için guıdeline okumam gerekiyor ama açılmıyor . ne yapabilirim

  Cevapla
  • Merhaba Hatice hanım,
   Ödemeleri almak için bir Payoneer hesabı açıp bu hesabı Appen hesabınıza tanımlamanız yeterlidir.
   Otomatik ödeme yapan projelerde herhangi bir invoice oluşturmanıza gerek yok.
   Arrow projesi yönergelerini internette de bulacağınız gibi Appen destekten Ticket açarak yardım alabilirsiniz.

   Cevapla
 15. Merhabalar,
  Appen ile başvurduğum bi projede bazı elektronik imzaları onaylama aşamasındayım.
  Okuduğum bazı yerlerden anladığım kadarıyla, ödememiz gereken bazı vergi durumları mı olacak?

  5.2 Taxes. Because Contractor is an independent contractor, Contractor is solely responsible for all taxes, withholdings, and other similar statutory obligations including, without limitation, Workers’ Compensation Insurance, Unemployment Insurance, or State Disability Insurance. Contractor shall defend, indemnify and hold Company harmless from any and all claims made by any entity on account of an alleged failure by Contractor to satisfy any such tax or withholding obligations. Contractor warrants that it has sought and obtained independent advice regarding the tax consequences of the payments made pursuant to this Agreement. Contractor must be prepared to provide evidence of tax documentation to Company upon request. The Contractor will indemnify and hold the Company harmless from and against any tax or social security liabilities imposed on the Company by any governmental authority as a result of the Contractor’s failure to pay income taxes, employment taxes, social security contributions or any other taxes or governmental contributions levied on payments made by Company to the Contractor under this Agreement or arising out of this Agreement.

  Cevapla
  • I am solely responsible for all federal and state income taxes on any money earned as an independent contractor, NOT Appen Ltd.

   Cevapla
  • Merhabalar Ceren Hanım, normalde yaptığınız bir iş olduğunda kazanç sağladığınız gelirler vergiye tabiidir. Eğer tek işiniz internetten gelir elde etmekse ve daha doğrusu büyük miktarlarda gelir elde ediyorsanız bunun vergisi de ödenmesi gerekir. Bu her yerde böyledir. Sadece Appen’a özel bir durum değil. Sadece bazı şirketler vergileri kazançlardan keser ve kendisi ödeyebilir.

   Cevapla
 16. Merhaba, iki projeye başvurdum ve onlardan yanıt bekliyorum. Sorum şu; profil kısmına giriş yapmak istediğimde karşıma ‘ Appen China Platform Opt In/Out’ yazısı çıkıyor. Riskli mi? Verilen bilgiler oldukça ayrıntılı, süreç lehime işleyebilir mi ve kabul etmeden devam edebilir miyim?

  Cevapla
 17. merhaba.
  appen’i yeni kullanmaya başladım.
  appen connect üzerinden appen marble projesine başvurdum. telefonuma hem appen aplikasyonunu hem de appen mobile recorder’ı yükledim.
  appeni şifremle açabiliyorum. projelerime giriyorum. sorun görünmüyor. fakat appen mobile recorder kullanıcı adımı ve şifremi girdiğimde “your appen account is inactive” uyarısı veriyor. sebebini anlayamadım. bir haftadır çözmeye çalışıyorum sorunu. mail de yolladım cevap gelmedi.

  Cevapla
  • Merhaba Seyfullah Bey, AMR Uygulaması zaman zaman bu tür hatalar vermektedir. Eğer sorun hâlâ devam ediyorsa Appen Destek ekibinden cevap beklemekten başka yapabileceğiniz başka bir şey yok.

   Cevapla
 18. Merhaba bu site hangi belgeler isteyecek benden? Örneğin benim bir sigorta griişim olmadığı için sosyal güvenlik numaram yok bu bir sıkıntı olurmu?

  Cevapla
  • Merhaba, All Projects seçeneğine tıklayarak başvuru yapabileceğiniz işleri görebilirsiniz. “Apply” butonuna tıkayarak göreve başvurabilirsiniz.

   Cevapla
 19. Appen’de çalışıp para kazanınca vergi ödememiz gerekir mi? Eğer gerekiyorsa şahıs şirketi mi kurmamız lazım? Çünkü oldukça masraflı olabiliyor şahıs şirketi kurmak, 500 tl -1000 tl civarı bir miktar gerekiyor. Bu kadar kazanıp kazanamayacağım dahi belli değilken böyle bir işe girmek istemiyorum doğrusu, ama bir yandan da mali denetime takılmayalım 3-4 sene sonra?
  Burada çalışan arkadaşlar bu konuda nasıl bir yol izlediklerini anlatırlarsa sevinirim, teşekkürler şimdiden.

  Cevapla
 20. Merhaba, Appen’e üye oldum ancak mobil verifikasyon kodu alamadığım için çalışmaya başlayamıyorum. Ne yapmam gerekiyor?

  Cevapla
  • Merhaba Tuğçe hanım. Bu sorunu ben de yaşıyorum. Çözebildiniz mi acaba? İnternette bununla ilgili bir veriye de rastlamadım. Destek ekibi de geri dönüş yapmıyor.

   Cevapla
  • merhaba.ben de şimdi bu konuya bakıyordum.android tlf ile bağlanacaksanız google chrome ile bağlantıya tıklamanız lazım.bağlantıyı kopyalayıp chrome da açın.benim de huawei nin kendi tarayacısından açıyrodu.ilgili sayfada aslında hangi tarayıcıları kullanmanız gerektiği küçük bir yazı ile yazıyor.

   Cevapla
 21. Merhaba Appen’e Linked-In üzerinden başvurdum.Orada ingilizce olarak iş tecrübelerim mevcut.Siteye kayıt olurken benden herhangi bir CV doldurmam istenmedi. Linked-in bilgileri yetmiş midir yoksa ayrı bir CV göndermeli miyim? Teşekkür ederim.

  Cevapla
 22. Merhabalar, konu tarihi eski ama umarım cevap verebilirsiniz. Şahıs firması açacağım. Appen gibi şirketleri yazılım ya da tasarım kolu olarak göstermek mümkün mü? Mümkün değilse hangi iş kolu olarak gösterebilirim? Faturalandırma nasıl oluyor?
  Değerli cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  Cevapla
 23. Merhabalar birden fazla siteye üye olunca bir sorun olur mu? Mesela Oneforma, clickworker gibi sitelere de üye olmustum. Appen kabul etmiyor gibi bir duyum aldım. Acaba doğru mu size danışmak istedim?
  Teşekkürler

  Cevapla
 24. Merhaba freelancer.com üzerinden İngilizce-Türkçe çeviri için bu şirket bana ulaştı. Ben de çeviri işini kabul ettim fakat ilk başta 50$ depozito istediler. Sonra 70$ form depozitosu istediler. En son da 400$ şirket çalışanı olabilmem için ID card depozitosu istediler. Bu şirket böyle mi çalışıyor. Bilginiz var mı? Yoksa dolandırıcı tuzağında mıyım?

  Cevapla
 25. Merhaba freelancer.com üzerinden şirket benim ile İngilizce-Türkçe çeviri için iletişime geçti. Sonra whatsapp üzerinden iletişim halinde kaldık. İşi yapıp ödemeyi alabilmem için ilk olarak 50$’lık depozito ödemem gerektiği söylendi onu ödedim. Sonra 70$’lık form ücreti ödemez isem ödeme alamayacağım söylendi. Onu da ödedim. Sonra projeyi bana mail yoluyla appenllimited[at]gmail.com adresi ile yolladılar. İşe başladıktan 1 saat sonra bu sefer 400$’lık ID Card depozitosu ödemez isem ödemenin yapılamayacağı belirtildi. Son ödeme beni şüphelendirdi. Acaba bu konu hakkında bilginiz var mı? Yoksa dolandırma olayı olabilir mi? Cevaplarsanız sevinirim.

  Cevapla
  • Dolandırıcı olma olasılığı çok yüksek. Hatta kesin dolandırıcıdır. Kimse size para ödemek için para göndermenizi istemez. Uzak durun.

   Cevapla
 26. Merhaba appen a kayıt oldum fakat telefnuma doğrulama kodu gelmedi, bende destek üzerinden ticket attım. Benden telefon numarası ülke kodu operatör ismi ve kimlik kartımın ekran görüntülerini istediler. Kimlik bilgilerimi paylaşmak istemiyorum böyle bir şey niçin gerekli? Paylaşıp bu işi yapan var mı yorum yazarsanız sevinirim.

  Cevapla
 27. Merhabalar,

  Payooner için size danışmak istedim. Henüz kayıt aşamasındayım. Ödeme alırken 3 dolar kestiğini anladım, biriktirip almak daha mantıklı. İki sorum olacak. Sizce dolar hesabımı vermek daha mı mantıklı, ödemeyi TL ya da dolar olarak almanın bir avantajı var mı, kesinti oluyor mu bu 3 dolar dışında? Bir de hesap ücreti diye bir şey okudum, 29.95 dolar. Şöyle yazıyor:

  “Sadece Payoneer hesabınızda veya Payoneer Kartınızda önceki on iki ay boyunca en az bir işleminiz olmadıysa ücret alınır.”

  Yani olur da ben hiç proje yapamaz ve para kazanamazsam benden bu parayı mı alıyor. Bunu pek anlayamadım.

  Bilginiz var ise, çok sevinirim.

  Teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Merhaba Sıla hanım,
   Payoneer’dan para çekerken de kesinti yapmaktadır. Payoneer’a TL hesabınızı kaydederseniz daha iyi olur. Payoneer para çekme alt limiti 50 Dolardır. Hesabınızdaki para 50 Dolara ulaştığında çekim emri verebilirsiniz. Yine bir kesinti olacaktır ve buradaki kesinti kurun düşük gosterilmesinden kaynaklanmaktadır.

   Şuana kadar yıllık ücret kesintisi yaşayanı duymadık. Büyük ihtimalle size de bir ödeme gelecektir. Eğer bundan emin olamıyorsanız parayı Appen’da biriktirip bu limite ulaşınca Payoneer hesabı açabilirsiniz.

   Cevapla
   • Merhaba,

    Çok hızlı döndünüz, öncelikle çok teşekkür ederim.

    Aslında ben de kur nedeniyle sordum. Hiç kur farkına maruz kalmadan, direkt dolar hesabımı versem, 50 dolar üzerinden sadece 3 dolar keseceği anlamına gelmez mi? Sanki böyle daha iyi olur gibi geldi, ben de hesaptan dolar çekmiş olurum. Siz neden TL hesabını daha doğru buluyorsunuz, deneyiminizi öğrenmek isterim.

    Payooner’in yıllık ücreti varmış, 29.95 dolar. Zannediyorum, Appen ile anlaşmaları, 12 ay boyunca hiç işlem yapılmazsa bu ücreti kesecekleri yönünde. Yani her şey yolunda gider ve projede çalışırsam zaten kesmezler ama henüz kayıt aşamasındayım. Oldu ki bir şeyler ters gitti ve çalışamadım, şimdiki kurla 500 tl borçlu olacağım fikri hoşuma gitmedi 🙂

    Bu arada ben de önerinizi tercih ederdim. Yani ben bi çalışayım, sonra hesap açayım ama mailde aşağıdaki gibi yazmış. Önce hesabını aç, yoksa süreç devam etmez diyor sanki.

    The Process of setting up, activating and linking your Payoneer account to your Appen Connect account must be completed within 7 calendar days. Appen Connect accounts that do not have an active Payoneer account linked within 7 calendar days will automatically be terminated and the Appen Connect account closed. Please contact Appen Crowd Care support@connect-mail.appen.com if you need assistance.

    Cevapla
    • Dolar hesabınıza çekim yapmak istediğinizde bazı sıkıntılar ortaya çıkabiliyor. (Bankanın ekstra kesinti yapması gibi) Ama TL olarak çektiğinizde en azından hesabınıza kesin olarak ne kadar para geçeceğini görebiliyorsunuz.

     Payoneer’ın tam olarak 29.95 ‘lik ucreti acaba hesap işletim ücreti mi yoksa Payoneer Kart’ın yıllık ücreti mi? Bildiğim kadarıyla kart alınırsa bu ücret geçerli oluyordu.

     Evet doğru Appen bir hafta içinde hesabın bağlanmasını istiyordu. Yani 1 yıl içerisinde illa ki bir projeye katılırsınız diye düşünüyorum. Ayrıca şöyle düşünebilirsiniz; Payoneer hesabı 1 yıl sonra kesinti yapacak olsa bile hesabınızda para olmadığı sürece bu kesintiyi yapamaz. Siz de bu süreçten sonra projeye katilirsaniz oradan gelen ilk para bu işletim ücretine kesilir ve siz geri kalanını yine almaya devam edersiniz.

     Cevapla
     • Çok teşekkür ederim.

      Ben de araştırdım. TL hesabı tanımlamak daha mantıklıymış. Diğer türlü dolarda fazlaca kesinti mevcutmuş. Bu şekilde yaptım.

      Dediğiniz gibi payoneer’de hiç işlem yapılmazsa hesap 12 ay sonra inaktif oluyormuş zaten, bir bedel de alınamıyor. Payoneer’ın kendi sitesinde okudum. Amaçları paranın hesapta kalmaması, banka gibi kullanılmak istememeleriymiş. Hem hesap, hem de kart için bu 29.95 dolar yıllık ücret geçerli. Ancak parayı çekmezseniz alıyorlar, bir kere bile çekim işlemi yaparsanız yıllık ücret alınmıyor.

      Ben de hesabı açtım, Appen’a bağladım. Bakalım burdan sonrası nasıl ilerleyecek. Hayırlısı ?

      Çok sağolun

      Cevapla

Yorum yapın