Bitcoin Nedir?

Son zamanlarda internet üzerinden yapılan google aramaların başlarında olan bir konuya değinerek “Bitcoin nedir?” sorusuna cevap vereceğiz. Bilmeyenler için Bitcoin ile ilgili bilgileri sizlere buradan paylaşıyoruz.

Kısacası “Bitcoin nedir?” sorusunun cevabı elektronik ortamda oluşturulmuş ve yine elektronik ortam üzerinden kullanılabilen dijital (sanal) para birimidir. Kısaltması BTC‘dir. Merkez Bankası gibi bir merkezi bulunmadığı için herhangi bir kişi, kurum ya da kuruluşun kontrolü altında değildir. Yine aynı sebepten, yani herhangi bir merkezi bulunmadığı ve sadece elektronik ortam üzerinden kullanıldığı için Türk Lirası, Euro ve Dolar gibi banknotlar halinde basılan bir para birimi değildir. Herhangi bir merkezi olmadığından dolayı merkez olarak internetin olduğu her yer diyebiliriz.

Sayfa İçerikleri

Bitcoin Nedir ve Nasıl Ortaya Çıktı?

Satoshi Nakamoto adlı biri 2008 krizi sonrası uçtan uca elektronik ödeme sistemi olan Bitcoin’e dair matematiksel kanıtlara dayalı yazılar yayınlamıştır. Böylece Bitcoin kripto para birimi ortaya çıkmıştır. 2009 yılında halka açık ağ olarak kullanıma girdi. Sonrasında, ilk başarılı kripto para birimi1. nesil blockchain” olarak adlandırıldı.

Bitcoin Nedir ve Nasıl Üretilir?

Bitcoin üretim aşaması için mining yani madencilik terimi kullanılıyor. Bitcoin Madenciliği yaparak para kazanmak isteyen ve iyi bir sistemi olan herkes Bitcoin Madenciliği yaparak para kazanmaya başlayabilir. İyi bir sistem dememizin sebebi de bitcoin madenciliği için çok fazla işlemci ve ekran kartı gücü gerekmektedir. Eskiden sadece herhangi bir bilgisayarla bile çok rahat bitcoin madenciliği yapılabiliyor ve çok iyi bitcoin kazandırıyordu. Herhangi bir merkezi bulunmayan Bitcoin işlemleri yapılması için Bitcoin madenciliği yapan kişilerin bilgisayarlarından yardım almaktadır. Dolayısıyla da işlemci gücü ve ekran kartı çok önemlidir.

Peki ya “iyi bir sistemim yok ama bitcoin üretmek istiyorum” derseniz ne yapabilirsiniz?

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var; günümüzde bitcoin üretimi için çok yüksek ekran kartları kullanılıyor ve bu öyle normal insanların alabileceği yapabileceği sistemler değildir. O nedenle gözünüzün çok yüksekte olmaması gerektiği konusunda sizleri uyarmak isteriz. İyi bir sisteminiz olmasa bile bitcoin üretimi yapabilirsiniz. Eğer siz de bitcoin madenciliği yapmak istiyorsanız fakat bu sistemi kurabilmek için yeterince paranız yoksa CryptoTab ile tanışmanızın zamanı geldi demektir. CryptoTab bir Google Chrome eklentisidir. Bu eklentiyi bilgisayarınıza ya da cep telefonunuza kurarak internette surf yaparken bir yandan da bitcoin kazanmaya başlayabilirsiniz. Hemen indirmek ve para kazanmak için Buraya Tıklayın.

Bitcoin Üretiminin Bir Sınırı Var Mı?

Evet! Yapısı gereği Bitcoin Madencilerinin üretebileceği en yüksek miktar sadece 21 Milyon Bitcoin olarak belirlenmiştir. Ayrıca Bitcoinler daha küçük parçalar haline bölünebilmektedir. Bölünebilecek en küçük Bitcoin miktarı yüz milyonda biridir ve bu birime Bitcoin’in kurucusunun adı olan ”Satoshi” denilmektedir.

Bitcoin Gibi Para Birimleri Nelerdir?

Bitcoin’in yükselmesinin ardından birçok kripto para birimi ortaya çıkmıştır. Bu para birimlerine İngilizce olarak “alternative coin

, kısa adıyla “alt coin” denilmektedir. Alternatif kripto para birimleri oluşturulurken çeşitli noktalarda farklı özelliklerden yararlanılmış ve yeni market tipleri ortaya çıkmıştır. Bu farklılıklara üretilebilecek maksimum para miktarı, algoritma, blockchain alt türleri özel, paylaşımlı, izinli veya izinsiz olarak örnek verilebilir.

Bitcoin Alım Satım İşleri Nereden, Nasıl Yapılır?

Ülkemizde Bitcoin alım satım işleri yapmak için Paribu internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. Bu site üzerinden kripto para alışverişi yapmak isteyenlerin öncelikle Paribu Bitcoin Rehberini okumalarını ve işlemleri tam kavramasının ardından işlem yapmalarını tavsiye ederim. Çünkü her ne kadar Bitcoin sistemi hızlı ve kolay olsa da bir hesaba gönderdiğiniz parayı bir daha geri almak istediğinizde, yanlış bir kişiye gönderdiyseniz ve o hesabın sahibini tanımıyorsanız , mümkün olmamaktadır.

Anlamadığınız ya da öğrenmek istediğiniz bir konu olursa bize sormaktan çekinmeyin lütfen. Daha fazla para kazanma yöntemi için Anasayfaya gidebilir ya da ilgili kategorimiz olan Para Kazanma Yolları kategorimize göz atabilirsiniz.

Yorum yapın