İngilizce Öğrenmenin Önemi

İngilizce öğrenmenin önemi başlıklı bu yazımızda sizlere öncelikle genel olarak yabancı dillerin hayatımıza etkisinden bahsedeceğim. Günümüzde artık hayatımızın birçok alanında yabancı dillerdeki kelimelerle karşılaşmak durumunda kalıyoruz. Yabancı dillerin hayatımıza girmesini sağlayan en büyük etken tabii ki bu internet üzerinden yapılan çalışmalar ve paylaşımlar olmasıdır. Bu çalışmalar neticesinde insanlar birbirine daha hızlı ulaşabilmekte ve daha kolay yollardan iletişim kurabilmektedir. Eskiden başka bir ülkedeki biri ile iletişim kurabilmek için günlerce ve bazen haftalarca beklemek gerekirken şimdi çok gelişen iletişim teknolojisi sayesinde artık yüz yüze iletişim için bile internet bağlantılı bir telefon yeterli oluyor. Hâl böyle olunca da eğer yabancı dil konuşan biriyle iletişim kurmamız gerekiyorsa karşımızdaki kişiyi anlamanın en iyi yolu da ortak bir dil konuşmaktan geçiyor.

Sayfa İçerikleri

İngilizce Öğrenmek Neden Önemlidir?

Dünyadaki insanların beşte biri ya İngilizce konuşuyor ya da en azından anlayabiliyor. Bu da demek oluyor ki bu dil dünyada en yaygın olarak konuşulan dillerden biridir. Hatta öyle ki bu dili ana dili olarak konuşan en az 500 Milyon insan var. Yaklaşık 50 ülkede resmi dil olan İngilizce sayesinde insanlar farklı ülkelerden de olsa ortak çalışma alanı sağlayabiliyor.

“Peki neden bu sitede İngilizce öğrenmenin öneminden bahsediliyor?” diye soranlar olacaktır. ingilizce öğrenmek sizlere yeni kapıların açılmasını sağlayacaktır. İş hayatında olsun

, eğitim hayatında olsun; İngilizce hayatımızın her bölümüne girmiş durumdadır. Öyle ki şuan internette okuduğunuz bu yazıyı yazarken bile İngilizce kodlar kullanarak hazırlamaktayız. Dolayısıyla bu dil hayatımızın vazgeçilmezi haline gelmiştir.

Para Kazanmak İçin İngilizce Öğrenmek

Evet, başlıkta da gördüğünüz gibi eğer para kazanmak için bir şeyler yapmak istiyorsanız en büyük fırsat kendi elinizdedir. Günlük hayatta yeni bir işe başvurdunuz ve sizin gibi bir çok başvuran olduğunu varsayalım. Başvuru yaptığınız kurum çalışanını seçerken sizi o diğer insanlardan bir adım daha öne çıkaracak olan sizce nedir? Tabii ki diğerlerinin söylediklerinden daha fazla artılarının olmasıdır. Herhangi bir yabancı dil biliyor oluşunuz da sizi bir adım öne çıkarabilecek konulardan biridir. Ya da mesela internet üzerinden yapılan işleri düşünelim. Birçok program, uygulama veya internet sitesi artık yabancı dilde görevler vermekte ve bunun karşılığı olarak da iyi ücretler teklif etmektedir.

İnternetten İyi Para Kazandıran Sitelerle İlişkisi

İnternetten para kazanmak için birçok farklı yabancı siteler vardır. Bu sitelerin çoğunun Türkçe dil desteği bulunmadığından dolayı da yabancı dil bilgisi burada önem taşımaktadır. Genellikle bütün yabancı para kazanma sitelerinin İngilizce dil desteği bulunduğu için de bu dili öğrenmek artık bir zorunluluk haline gelmiştir. Yabancı sitelerde çalışacağınız zaman ödemelerinizi döviz (Dolar ya da Euro) olarak alacağınız için de kazancınız daha da yüksek gelecektir. Örneğin Türkiye‘de internetten görev yaparak para kazandıran sitelerde bir saat içerisinde 10 TL kazanıyorsanız yabancı sitelerde çalışarak 5 – 10 dolar arası saatlik bir kazancınız olabilir. Saatlik ücreti 5 Dolar olan bir site Türk Lirası olarak çevirdiğimizde yaklaşık 30 liraya yakın bir ücret vermektedir. Günümüzde doların ne kadar yüksek olduğunu düşününce bu fark hiç azımsanacak gibi değildir. Dolayısıyla yabancı dil bilginiz sayesinde çok daha fazla para kazanma olasılığına sahip olabilirsiniz.

İngilizce Türkçe Çeviri Siteleriyle Bu İşler Yapılır Mı?

Yabancı dilde çeviri yapan sitelerin arka planında dahi İngilizce kodlama sistemi kullanılmaktadır. Ayrıca çeviri (Translate) ile yapılan çeviriler bir robot sistemi aracılığıyla yapıldığı için çoğu zaman istediğiniz sonucu vermeyecektir. Robot çeviri sistemleri yüzünden anlayamadığınız birkaç konu olduktan sonra belki de işverenleriniz de sizlere bir daha görev vermeyecektir. İşte tam da bu sebepten dolayı çeviri sitelerine güvenmeden kendi emekleriniz ve kendi bilginizle işverenin karşısında olmanız sizin için daha yararlı olacaktır.

İngilizce Öğrenmek İçin Yapılması Gerekenler

Bir dili öğrenmek için öncelikle o dilin kelimelerini öğrenmeye başlamak gerekir. Ardından öğrenmeye başladığınız kelimeleri günlük hayatınızda kullanmanız ya da tekrar etmeniz gerekir. Örneğin konuşmaya yeni başlayan bir bebeği düşünün. Bebek ilk olarak çevresindekilerden duydukları sayesinde yeni kelimeler öğrenmeye başlar. Bu kelimeleri hafızasında tutabilmek ve telaffuzunu da tam yapabilmek için de birçok kez kelimeyi tekrarlatmaya ve tekrarlamaya çalışır. Bu sayede ilk öğrendiğinde kısa süreli belleğine (bilgisayarlardaki RAM gibi) geçirdiği bu bilgiyi uzun süreli belleğe kaydetmiş olur. Böyle bir durumda o kelimeyi unutma ihtimali de en aza indirgenmiş olur. Bundan dolayı dil öğrenmeyi isteyen biri de tıpkı bir bebek misali bu tur uygulamalara benzer uygulamaları yapmak zorundadır.

Kelime bilgisi belirli bir seviyeye geldikten sonra ise öğrenmek istediği dilin dil bilgisi kurallarına giriş yapması gerekmektedir. Burada önemli olan dil bilgisi kurallarını temel hatlarıyla öğrenmesi olup bu kuralların arasında boğulmaması önemlidir. Yine yukarıdaki örneğimizden devam edecek olursa; bir bebek kelimeleri hafızasına kaydettikten sonra bu kelimeleri birleştirmeye başlayacak ve ilerleyen süreçte iki kelimeli üç kelimeli cümleler kurmaya başlayacaktır. Dil bilgisinde önemli olan kurallar içinde boğulmadan yavaş yavaş öğrenmek ve bol bol tekrar etmek olacaktır.

Kelime bilgisi ve dil bilgisi kurallarında belirli bir seviyeye gelen biri ise artık günlük hayatında bu bilgileri bol bol kullanması gerekmektedir. “Peki Türkiye’de yaşayan biri bunu nasıl yapabilir?” diye soracak olursanız bunun en kolay örneği daha önce de belirttiğim gibi yabancılarla iletişim kurmak için interneti kullanmak olacaktır.

En Etkili Yabancı Dil Öğrenme Metotları

  • Yabancı dil öğrenmenin en önemli kuralı öğrenmek istediğiniz dili günlük hayata katabilmektir. Ülkemizde bu doğal yollardan pek mümkün olmadığı için de teknolojiyi kullanarak bu kuralı uygulayabilirsiniz. Bilgisayarlar, cep telefonları ve tabletler bu konuda bizim en önemli yardımcılarımızdır. Karşılıklı konuşma veya yazışma programları üzerinden bu konuda yardım alabilirsiniz.
  • Yabancı dili günlük hayatımıza katabileceğimiz bir diğer yol ise izlediğimiz dizi veya filmleri Türkçe alt yazılı ya da İngilizce altyazılı izlemektir. Her iki yolun da farklı varyasyonları vardır. Örneğin sevdiğiniz bir Türkçe dizi ya da filmi İngilizce alt yazılı izlediğinizde günlük hayattaki İngilizce kalıpları görsel olarak görüp öğrenme şansınız olacaktır. Ya da tam tersi bir durumda İngilizce dizi veya filmi Türkçe izlediğinizde kelimelerin telaffuzunu daha iyi kavrama şansınız olacaktır.
  • Öğrendiğimiz dili pekiştirme yapabilmek için internette birçok farklı site ve bu sitelerin birçok farklı yapıları mevcuttur. Mesela bu sitelerden birinde size herhangi bir filmden bir sahne izletir ve bu sahnede ne söylediğini sorar. Bu sayede dikkatinizi o dile vermeyi sağlarsınız. Başka bir sitede ise soru cevap şeklinde bir test benzeri içerikler hazırlar ve sizin verdiğiniz cevapların doğruluğunu kontrol eder. Bu siteler hakkında daha fazla bilgiyi daha sonra buraya ekleyeceğiz.
  • İngilizce öğrenmenin etkili yollarından bir diğeri de Youtube ve benzeri video paylaşım sitelerinden paylaşılan ders eğitim videoları izlemek ve bu videoları sırasıyla izleyerek tamamlamak çok etkili olacaktır. Ayrıca para harcamadan yabancı dil öğrenebileceğiniz birçok diğer site üzerinden de bu işlemleri tamamlayabilirsiniz.

Okuduğunuz sayfada anlamadığınız ya da sormak istediğiniz herhangi bir şey olursa bize sormaktan çekinmeyiniz. Güncel konularda daha fazla bilgi almak için Güncel Kategorimizi takip edebilirsiniz.

“İngilizce Öğrenmenin Önemi” üzerine 3 yorum

Yorum yapın