Kredi Notunu Hızlı Yükseltme

Kredi notunu hızlı yükseltme yollarını öğrenin ve daha fazla zaman kaybetmeden ne kadar ihtiyacınız varsa kredinizi çekin. Araba almak, yeni bir ev almak, güzel bir düğün yapmak ya da borçlarınızı kapatmak için krediye ihtiyaç duyuyorsunuz ve bankaya gidiyorsunuz. Bankanız ise kredinizi onaylamıyor ve sebep olarak da kredi notunuzun düşük olmasını gösteriyor. Biz de burada daha fazla bu cümleleri duymamanız için kredi notunuzu yükseltebileceğiniz yolları paylaşmaya karar verdik.

Sayfa İçerikleri

Findeks Kredi Notu Nedir?

Kredi notunu aslında, karne gibi düşünebilirsiniz. Bankaların kredi verirken referans aldıkları bir puanlama sistemi mevcut. 1’den 1900’e kadar puan veren bu sistemde, 1 en fazla risk taşıyan, 1900 ise en az risk taşıyan puan olmaktadır. Geçmişte bankalar aracılığıyla kullandığınız kredili mevduat hesapları, kredi kartları ve banka kredileri dahil tüm bu kredili ürünlere ilişkin ödeme tarihçeniz kayıt altına alınıyor ve zaman içerisinde sizin için bir puan hesaplanıyor. Bu puan, kredi notu olarak adlandırılıyor. Yani geçmişteki davranış biçiminiz sizin gelecekte kredi alabilmenizi etkiliyor.

Kredi Notu Nasıl Belirlenir?

Kredi notunuzun belirlenmesinde bazı önemli etkenler göz önünde bulundurulmaktadır. Kredi notunuzun belirlenmesinde öncelikli olarak; kredili ürün ödemelerinin zamanında yapılması, kredi kullanım yoğunluğunuz, yeni kredili ürün açılışları ve mevcut hesabınız ve borç durumunuz değerlendirilmektedir.

Kredi Notunu Nasıl Öğrebilirim?

​Bankaya kredi başvurusu yapmadan önce kredi notunuzu öğrenmek, nasıl ilerlemeniz gerektiği konusunda size fikir verir. Yeni bir kredi çekmeden önce diğer ödemelerinizin kontrolünü yapmak gelecek ödemelerinizde her zaman daha sağlam adımlar atmanıza yardımcı olur.

Kredi notunuzu öğrenmeniz için birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Ücretli veya ücretsiz farklı yollardan size en uygun olanını seçerek hemen kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Kredi notlarını öğrenmek için bankalardan Kredi Risk Raporu talebinde bulunabilirsiniz. Bazı bankalar ayda bir kereye mahsus olmak üzeri kredi risk raporlarınızı ücretsiz olarak vermektedir. Bir diğer kredi risk raporunu öğrenme methodu ise Findeks Kredi Kayıt Bürosu internet sitesinden kredi notunu ve risk raporu öğrenme yöntemidir. Findeks üzerinden yapacağınız işlemler için ayrı ayrı ödemeler talep edilmektedir. Ayrıca Findeks Uygulamasını indirerek 3 gün boyunca ücretsiz kredi notunuzu ve risk raporunuzu öğrenebilirsiniz. Ayrıca E-Devlet üzerinden de risk raporunuzu ücretsiz olarak alabilirsiniz.

Kredi Risk Raporu alıp, bireysel kredilerinizin tüm geçmiş dönem verilerini içeren Findeks Kredi Notunuzu hemen öğrenebilirsiniz. Kredi Risk Raporu​ sayesinde kredi notunuzu öğrenmenin yanı sıra ödenmeyi bekleyen borçlarınızı görebilir ve olası gecikmelerin önüne geçebilirsiniz.

Kredi Notu Nerelerde Kullanılır?

​Kredi notunun sadece gerekli zamanlarda kredi çekmek için kullanıldığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Kredi notu, hiç beklemediğiniz anlarda karşınıza çıkabilir ve planlarınızın gidişatını etkileyebilir. Mesela, ev kiralamak istediğinizi düşünelim. Henüz görüşme aşamasındayken ev sahibi kredi notunuzu öğrenmek isteyebilir. Kredi notunuz düşükse istediğiniz evi elinizden kaçırabilirsiniz. Buna ek olarak; beyaz eşya ya da mobilya alırken, araç kiralarken veya yeni bir işe girerken de kredi notunun istendiği görülmüştür.

Kredi Notunu Hızlı Yükseltme Yolları

​İhtiyaç durumunda, hızlı bir şekilde kredi çekmek ve ihtiyacınızı karşılamak istiyorsanız kredi notu yükseltme konusundaki tavsiyelerimize kulak verebilirsiniz.​​ Kredi notunuzu yükseltmek için birçok farklı yöntem mevcuttur. Öncelikle kredi notunun nelerden daha çok etkilendiğini öğrenirseniz, kredi notunuzu yükseltmek için ne yapacağınızı bilmenizin daha kolay olacağını düşündüğümüzden ilk olarak kredi notunun belirlenmesindeki etkenlere bakalım.

Kredi Notunu Hızlı Yükseltme
Kredi Notunu Hızlı Yükseltme

Yukarıda da gördüğünüz gibi Kredi Notunun en önemli iki bileşeni yüzde otuz beşlik pay oranıyla Kredili Ürün Ödeme Alışkanlıkları ve Mevcut Hesap ve Borç Durumu olmaktadır. Bunların ardından yüzde on birlik pay oranıyla Yeni Kredili Ürün Açılışları gelmektedir. Daha sonra da yüzde onluk pay oranıyla Kredi Kullanım Yoğunluğu gelmektedir. Son olarak da yüzde dokuzluk pay oranıyla diğer bileşenler değerlendirilmektedir.

Adım Adım Kredi Notu Yükseltme

 1. Borçlarınızı Gözden Geçirin

  Borca sadık kalmak, ikili ilişkilerde olduğu kadar bankalarla olan ilişkinizde de büyük önem taşıyor. Halihazırda bankaya gecikmiş borcunuz varsa onu kapatın. Birikmiş borçlar, kredi notunun yükselmesini engeller. Bunların yanında kredi kartı borçlarınızı geciktirmeden ödemek, bankaya istikrarlı bir tablo çizer ve kredi notunuzu yükseltmenize katkı sağlar. Borçlarınızı düzenlemekte zorluk çektiğinizde ise kredi kartınızın limitini düşürmek için talepte bulunabilirsiniz. Bu sayede harcamalar konusunda daha dikkatli davranmış olursunuz.​
 2. Düzenli bir şekilde ödeme yapmaya dikkat edin

  Ödemelerinizi düzenlemeyi nasıl mı yapacaksınız? Eğer açık krediniz varsa taksitlerini, kredi kartı kullanıyorsanız dönem borcunuzu zamanında ödeyerek başlayabilirsiniz. Çünkü, Kredi Kayıt Bürosu’nun açıklamalarına göre kredi notunun %35’ini kredili ürün ödeme alışkanlıkları oluşturuyor. Yani, ödemelerinizi son ödeme gününü geçirmeden yaparak ve kredi kartı için “asgari tutar” yerine dönem borcunun tamamını ödeyerek kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.​
 3. Alışverişlerinizde kredi kartı kullanın

  Bankalar üzerinden yapılan işlemler kredi notunuzu direkt olarak etkiliyor. Bu nedenle; giyim, gıda, akaryakıt fark etmeden birçok alışverişinizi kredi kartıyla yapmaya çalışın. Yapılan her işlem sizin aktif bir kredi kartı kullanıcısı olduğunuzu gösterdiğinden kredi notunuzun artmasına yardım edecektir. Tabi daha önce de belirttiğimiz üzere yaptığınız harcamalara dair ödemelerinizi zamanında yapmanız önemli.​
 4. Kredi kullanım yoğunluğunuz çok fazlaysa azaltın çok azsa arttırın

  Önceden de söylediğimiz gibi bankalar için ödeme alışkanlıklarınız çok önemli. Kredi kullanım yoğunluğunuz, borçluluk oranını arttırsa da ödeme geçmişiniz düzenli olduğu takdirde, ilk kez kredi başvurusu yapmış ya da nadir olarak kredi kullanmış birine nazaran notunuzun yüksek olmasını sağlar.​
 5. Ek Hesap kullanmayı düşünün

  Faturalarınızı aksatmamak için vadesiz mevduat hesabınıza bankanız tarafından tanımlanan Ek Hesap açmayı düşünebilirsiniz. Ek Hesap sayesinde acil nakit ihtiyaçlarınızı bankaya geri ödemek koşulu ile karşılayabilirsiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken kısım, bu hesabınızın borcunu geciktirmeden ödemeniz gerektiği. Çünkü Ek Hesap kullanmak, ödemelerinizi düzgün yaptığınız takdirde kredi notunuzu olumlu yönde etkiler.

Kredi Notumu Yükseltmek İstiyorum Ama Borcumu Kapatamıyorum, Ne Yapabilirim?

Eğer kredi notunuz düşükse ve bunu yükseltmek istiyorsanız sakın bu düşük notunuzla kredi çekmeye çalışmayın. Çünkü yukarıda bahsettiğimiz gibi Yeni Kredili Ürün Talebiniz her ne kadar olumsuz cevaplanacak olsa bile sizin zaten düşük olan kredi notunuzu daha da düşürecektir. Öncelikle yapmanız gereken elinizdeki borcunuzu olabildiğince hızlı kapatmaktır. Her yerde borcunuzun asgari ödemesini yapmak kredi notunuzu çok yükseltmeyecektir diye yazar fakat paranız borçların tamamını ödemeye yetmiyorsa asgari ödeme yapmanız bile sizin için bir artıdır.

Kredi notunuzdan dolayı yeni kredi çekemeyeceğinizi düşünüyorsanız elinizdeki borçlarınızı en aza indirgemeye çalışabilirsiniz. Örneğin yüksek limitli bir kredi kartı kullandığınızı düşünelim. Kredi kartınızın borcunun tamamını ödeyemiyorsanız kredi kartı borcunuzu taksitlendirmeyi düşünebilirsiniz. Taksitlerdirdiğiniz kredi kartının taksitlerini gününü geçirmeden düzenli bir şekilde ödemeniz halinde kredi notunuzdaki artış gözle görülür bir seviyeye gelecektir. Ya da ihtiyaç kredinizin olduğunu varsayalım. İhtiyaç krediniz var fakat düzenli ödeme yapamıyorsunuz. Bu durumda da kredi yapılandırma seçeneğini düşünebilir ve borçlarınızı en azından ödeyebileceğiniz limitler halinde taksitlere bölebilirsiniz.

Kullanmadığınız kredi kartı veya diğer kredili ürününüz varsa bunu kapatarak kredi notunuzu bir nebze olsun üst seviyeye çıkarabilirsiniz. Kredi notunuzu düzenli olarak takip etmeniz halinde hangi ödemelerin sizi daha çok zorladığını ya da hangi ödeme yöntemlerinin sizin için faydalı olacağını görebilirsiniz.

Kredi Notunu Hızlı Yükseltme Hakkında Bilinen Yanlışlar

Kredi Risk Raporu Sorgulamak Puanı Düşürmez​. Birçok yerde karşınıza çıkan kredi notunuzu öğrenmek istemeniz gayet doğal. Böyle bir durumda

Buy Cialis Professional UK

, Kredi Risk Raporu sorgulamasının kredi puanınızı düşürdüğü bilgisi ise tamamen yanlış. Çünkü, kredi notu hesaplama işlemleriyle kredi notu sorgulama​ arasında hiçbir bağ bulunmuyor. Hatta, aksine bu konuda öncelikli tavsiyemiz kredi notunuzu düzenli olarak sorgulamanız. Kredi notunuzu bildiğiniz takdirde, gerçekleştirmek istediğiniz planlarınız için ödemelerinizi düzenleyebilir ve gerekli önlemleri alabilirsiniz.​​

“Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. İşbu blog sayfası aracılığı ile sunulan tavsiyelere dayanarak alınan/alınacak yatırım kararlarının ve yapılan/yapılacak alım satım vb. işlemlerinden ve bu işlemlerin olası neticelerinden BuradanKazan.Com herhangi bir surette sorumlu değildir.​​”

Okuduğunuz sayfada Kredi Notunu Yükseltme ile ilgili anlamadığınız ya da sormak istediğiniz herhangi bir şey olursa bize sormaktan çekinmeyiniz. Güncel konularda daha fazla bilgi almak için Güncel Kategorimizi takip edebilirsiniz.

Yorum yapın