Amazon Mechanical Turk ile Para Kazanmak

Amazon alışveriş sitesini eminim birçoğunuz biliyorsunuzdur. Amazon Mechanical Turk ile para kazanmak için bu sitenin arka planında robotlar olduğu kadar bir de insan zekası gerektiren işlemleri yapmanız gerekir. Bu insan zekası gerektiren işlemler genellikle çok basit ve herhangi bir teknik bilgi gerektirmeyen görevlerdir. Örneğin bir fotoğrafın nerenin fotoğrafı olduğunu (mutfak

, salon, yatak odası gibi) soruyor ve siz de bunları cevaplıyorsunuz. Ya da mesela bazı ürünler oluyor ve bu ürünlerin hangi kategori de olduğuna karar vermenizi istiyor. Amazon Mechanical Turk ile internetten para kazanmak size çok iyi gelecek.

Sayfa İçerikleri

Amazon MTurk Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Kısaltması Amazon MTurk olarak da bilinen Amazon Mechanical Turk, bireylerin ve işletmelerin süreçlerini ve işlerini bu işleri sanal olarak gerçekleştirebilecek dağınık bir iş gücüne yaptırmalarını kolaylaştıran, kitle kaynaklı bir açık pazardır. Burada basit veri doğrulama ve araştırma yapmaktan ve ankete katılım gibi veya içerik denetimi ve daha fazlası gibi daha öznel görevlere kadar her şeyi içerebilir. MTurk, şirketlerin iş süreçlerini düzene sokmak, veri toplama ve analizini artırmak ve makine öğrenmesi gelişimini hızlandırmak için küresel bir işgücünden ortak zekayı, becerileri ve öngörüleri kullanmalarını sağlar.

Teknoloji gelişmeye devam ederken, insanların içeriği değiştirme, veri tekilleştirme veya araştırma yapma gibi bilgisayarlardan çok daha etkili bir şekilde yapabilecekleri birçok şey var. Geleneksel olarak, bunun gibi işler zaman alıcı, pahalı ve ölçeklendirilmesi zor olan ya da geri alınamayan büyük bir geçici işgücünü işe alarak başarmıştır. Crowdsourcing, manuel olarak zaman alan bir projeyi, internet üzerinden küçük ve yönetilebilir işlere (“mikro görevler” olarak da bilinir) ayırarak çalışanlara dağıtmanın iyi bir yoludur.

Amazon Mechanical Turk ne kadar para kazandırır?

Herhangi bir sermaye gerektirmeyen bu uygulama ile ne kadar para kazanacağınız tamamen sizin elinizde. Yapacağınız göreve göre günde 1 dolar da kazanabilirsiniz 10 dolar da. Göreve başvurular sınırlı sayıda kabul edimektedir. Bundan dolayı başvuru yaparken yapabileceğiniz ne varsa yazın.

Amazon Mechanical Turk Türkiye’ye nasıl başvurabilirim?

Bu linke tıklayarak “worker” (işçi) seçeneğini seçtikten sonra bilgilerinizi girmeniz istenecektir ve bilgilerinizi girdikten sonra da yaklaşık bir haftalık bir süre üyelik onaylama işlemi için de sizi bekletecekler. Ardından eğer ki üyeliğiniz onaylanırsa ya da onaylanmazsa duruma göre size bilgilendirme için elektronik posta göndereceklerdir.

Amazon MTurk İngilizce Görevlerin Anlamları

MTurk‘de size verilen görevler ve görevlerin açıklamaları veya tanımları İngilizce olduğu için bazı görevlerde dil problemi yaşayanlar oluyor. Anlamadığınız bir görev, tanım veya ifade olduğunda çok karmaşık cümle yapısına sahip olmadığı sürece Ingilizce Türkçe çeviri sitelerinden çeviri yapabilirsiniz. Bazı durumlarda ise çok karmaşık yapılarla karşılaşılmakta ve öyle olduğunda da işin içinden çıkmak zor olmaktadır. Bu nedenle yabancı dil öğrenmek veya bilmek yine büyük önem taşımaktadır. İngilizce Öğrenmenin Önemi başlıklı konumuzu inceleyerek bu konu hakkındaki düşüncelerimizi öğrenebilirsiniz.

Amazon Mechanical Turk Üyelik Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Türkiye’den “worker” (işçi) alma oranları çok düşük olduğu için başvururken dikkatli başvurun ve yapabileceğiniz ve yaptığınız ne iş varsa bunları da başvuru yaparken yazmayı unutmayın. Eğer ki Amerika da yaşıyorsanız sizin Amazon Mechanical Turk sistemine giriş yapıp işçi (worker) olmamanız için neredeyse hiçbir sebep yoktur. Hesabınız çok çabuk onaylanır. Ya da eğer Amerikan Bankalarında hesabınız varsa ülkeyi USA seçerek daha çabuk onay alabilir ve çalışmaya başlayabilirsiniz. Bu durumda para transferi (money transfer) sistemine aşina olmanız gerekmektedir. Ama unutmayın eğer yaşadığınız ülkeyi seçmezseniz bu sizin için gelecekte sıkıntı çıkarabilir ve hatta kazandığınız paraları bile alamamanıza yani ödeme (payment) yapmamasına ve zamanınızı boşa harcamanıza sebep olabilir. Yaşadığınız ülkeyi seçmediğiniz durumda Amazon Mechanichal Turk para çekme konusunda da sıkıntı çıkarabilmektedir. O nedenle bu konuda çok dikkat etmeniz gerekir. Herkese çok bol kazançlar dileriz.

Amazon MTurk Ödeme

Amazon Mechanical Türk Ödeme sisteminden ödemenizi almak için öncelikle belirlenen miktarda para kazanmanız gerekmektedir. Miktar belirlemesi kullanıcıya ve yaptıkları görevlere göre değişim göstermektedir. Bu miktara ulaştıktan sonra ise yapmanız gereken Ödeme sayfasına girip “kredi kartı” veya “hesap” seçeneğinden birini seçmektir. Seçiminizi yaptıktan sonra ise ücreti girmeniz gerekmektedir. Para çekme miktarını girdikten sonra paranız en kısa sürede hesabınıza geçecektir.

Anlayamadığınız ya da öğrenmek istediğiniz başka bir şey olursa bize sormaktan çekinmeyin. Bu ve benzeri internetten para kazanma yöntemi için buraya tıklayınız.

“Amazon Mechanical Turk ile Para Kazanmak” üzerine 10 yorum

 1. Merhaba,
  Amazon M Turk hakkındaki bilgilendirme yazınız için teşekkürler, oldukça açıklayıcı bir makale yazmışsınız. Ben de kayıt oldum ancak davetiye vermediler, büyük ihtimalle Türkiye’den başvuru yapmış olmam sebebiyle. Sorum acaba ülkemizden davetiye alabilen var mı?

  Yanıtla
  • Merhabalar, rica ederiz elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Amazon Mechanical Turk sistemi ne yazık ki Türkiye çalışanları konusunda çok sıkıntı çıkarıyor. Elbette şu anda sistemde Türkiye’den başvuru yapıp görev yapanlar var. Ama kabul edilme şansımız maalesef çok düşük..

   Yanıtla
 2. Merhabalar, bende Türkiye’den kayıt oldum ama maalesef kabul edilmedim. Abd den banka hesabı açıp yaşadığı ülkeye ABD yazmak bir çözüm olur mu ? Bir sorun çıkar mı ? Veya ABD vatandaşı olan biri adına başvuru yapsak ama görevleri Türkiye’den yapsak nasıl olur ? Teşekkürler.

  Yanıtla
  • Merhabalar Hayrettin bey, Türkiye’den yapılan başvurularda ne yazık ki çok sıkıntı çıkmaktadır. ABD’den bir hesap açmanız durumunda bu sizin için bir artı olacaktır fakat tabii ki kesin çözüm değildir. Ama ABD vatandaşı olan birinin adına başvuru yaparsanız ilerde sıkıntı yaşayabilirsiniz. O nedenle bunu önermiyoruz. Ne yaparsanız yapın kendi adınıza yapın. İlerde bir kimlik doğrulaması gerektiğinde kimlik bilgilerinizi ve fotoğrafınızı isteyebilirler. Umarım yardımcı olabilmişizdir. İyi çalışmalar dileriz.

   Yanıtla
   • Merhabalar,Türkiyedeyken abd den nasıl hesap açabilirim peki? Bide başkasının adına açtığımızda IP adresi türkiyeden olduğu için sorun çıkar mı ? Kimlik bilgisi vs sorun değil istenildiğinde temin edebilirim. Teşekkürler.

    Yanıtla
    • Tekrar Merhabalar, bazı ABD bankaları internet üzerinden ücretsiz kullanılan hesap açmalarına izin veriyor. Bu gibi bankaları internetten araştırarak size uygun olanı bulabilirsiniz. Başkasının adına hesap açtığınızda herhangi bir sorunun çıkması kuvvetle muhtemeldir. Pek tavsiye etmiyoruz.

     Yanıtla
 3. İyi günler ben de başvuru yaptım başvuru esnasında kart bilgileri istemişlerdi bende girdim ve onaylanmasını beklerken hasabımdan 7 küsür tl çekilmiş acaba amazon mu çekmiş başvuru ücreti olarak TEŞEKKÜRLER

  Yanıtla
  • Merhaba Arif bey, Amazon Mturk üyeliğinde kart bilgileri istenmemektedir. Herhangi bir ücret de istenmemektedir. Amazon alışveriş sitesinde VIP üyelik yapmış olabilirsiniz. Ya da yanlış bir siteye girmişsinizdir.

   Yanıtla

Yorum yapın