Youtube ile Para Kazanma

Youtube ile para kazanma yollarını öğrenerek para kazanmaya başlayabilirsiniz. YouTube’da para kazanmak için YouTube İş Ortağı Programı‘na (YPP) başvurmanız ve programa kabul edilmeniz gerekir.  YouTube İş Ortağı Programı’nda birçok farklı para kazanma yolları bulunmaktadır. Burada önemli olan sizin için hangi yöntemin daha iyi getiri yapabileceğini göz önünde bulundurmaktır.

Sayfa İçerikleri

Youtube Reklam Gelirleri ile Para Kazanma

Youtube üzerinden paylaştığınız videolarınızdan görüntülü

, yer paylaşımlı ve video reklamlardan reklam geliri elde edebilirsiniz.

Reklam biçimiYerleşimPlatformÖzellikler
Görüntülü reklamlarÖne çıkan videonun sağında ve video önerileri listesinin üstünde gösterilir. Bu reklam, daha büyük oynatıcılarda oynatıcının altında gösterilebilir.Masaüstü bilgisayar300×250 veya 300×60
Yer paylaşımlı reklamlarVideonun alttaki %20’lik bölümünde gösterilen şeffaf yer paylaşımlı reklamlar.Masaüstü bilgisayar468×60 veya 728×90 resim reklamlar ya da metin reklamlar
Atlanabilir video reklamlarAtlanabilir video reklamlar, izleyicilerin reklamı isterlerse 5 saniye sonra atlamasına olanak tanır. Ana videonun öncesine, içine veya sonrasına eklenir.Bu seçeneği etkinleştirdiğinizde, art arda oynatılan atlanabilir ve bumper reklamlar görebilirsiniz.Masaüstü bilgisayar, mobil cihazlar, TV ve oyun konsollarıVideo oynatıcıda oynatılır.
Atlanamayan video reklamlarVideonuzun görüntülenebilmesi için atlanamayan video reklamların izlenmesi gerekir.Bu reklamlar ana video öncesinde, sırasında ya da sonrasında gösterilebilir. Masaüstü ve mobil cihazlarVideo oynatıcıda oynatılır.Bölgesel standartlara bağlı olarak 15 veya 20 saniye uzunluğundadır.
Bumper reklamlarVideonun görüntülenebilmesi için 6 saniyeye kadar süren atlanamayan video reklamların izlenmesi gerekir.Bu seçeneği etkinleştirdiğinizde, art arda oynatılan atlanabilir ve bumper reklamlar görebilirsiniz.Masaüstü ve mobil cihazlarVideo oynatıcıda oynatılır ve 6 saniye kadar sürebilir.
Sponsorlu kartlarSponsorlu kartlar, videoda öne çıkan ürünler gibi videonuzla alakalı olabilecek içerikler gösterir.Videoyu görüntüleyenler, birkaç saniyelik bir kart bilgisi görür. Kartlara göz atmak için videonun sağ üst köşesindeki simgeyi de tıklayabilirler.Masaüstü ve mobil cihazlarKart boyutları değişiklik gösterir

Kanal Üyelikleri ile Para Kazanma

İzleyicilerin aylık olarak tekrarlanan ödemeler karşılığında kanalınıza katılmasını ve rozetler, emoji ve sunduğunuz diğer özellikler gibi yalnızca üyelere özel avantajlar elde etmesini sağlar. Kanal üyeliklerinden para kazanmak için sorun yaşamadan kullanmanıza yardımcı olacak politikaları ve kuralları Youtube İş Ortağım sayfasında bulabilirsiniz.

Super Chat ve Super Stickers ile Para Kazanma

Super Chat ve Super Stickers, YouTube İş Ortağı Programı kapsamında kanalınızdan para kazanmanızı sağlayan özelliklerdir. Bu özellikler ile izleyicileriniz dikkat çeken canlı mesajlar satın alabilir ve duruma göre bu mesajları sohbet akışının en üstüne sabitleyebilir. Kullanıcılar bu özellikleri kullanması karşılığında siz de para kazanabilirsiniz.

YouTube Premium ile Para Kazanma

YouTube Premium sayesinde bir yandan içerik üreticileri desteklemeye devam ederken diğer yandan reklam olmadan tüm YouTube videolarını izleyebilir. Üyeler ayrıca videoları çevrimdışı izlemek için mobil cihazlarına indirebilir veya arka planda video oynatabilir. Üyelerin YouTube’da oturum açtığı yer ve cihaz fark etmeksizin YouTube Premium’un kullanıma sunulduğu her yerde üyelik geçerlidir. 

Youtube ile Para Kazanma Genel Özellikleri

Yukarıda belirttiğimiz her özelliğin, abone ve izlenme sayısı gereksinimlerinin ötesinde, kendi uygunluk koşulları vardır. Youtube’un incelemecileri, kanalınızın veya videonuzun belirli bir özellik için uygun olmadığını düşünüyorsa o özelliği etkinleştiremeyebilirsiniz. Bu ek eşiklerin bulunmasının 2 ana nedeni vardır. En önemli neden, özelliğin kullanılabildiği her bölgede yasal gereklilikleri yerine getirmelerinin gerekmesidir. Bunun yanı sıra, iyi içerik üreticileri ödüllendirmek istedikleri için ellerinde kanalınızla ilgili yeterince bağlam bulunduğundan emin olmaları gerekir. Bu da genellikle incelemek için daha fazla içeriğe ihtiyaçları olduğu anlamına gelir.

Youtube ile Para kazanma özelliklerini etkinleştirebilmek için minimum uygunluk koşulları bulunmaktadır. Her özelliğin kendi koşulları olduğunu unutmayın. Yerel yasal gereklilikler nedeniyle bazı özellikleri kullanamayabilirsiniz.

Youtube Para Kazanmayı Açma ( Aktifleştirme )

Youtube’da para kazanmayı açmak için bazı şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Aşağıdaki tabloda Youtube para kazanma aktifleştirme şartları bulunmaktadır. YouTube İş Ortağı Programı’na kabul edildikten sonra aşağıdaki para kazanma özelliklerine erişebilirsiniz:

 Koşullar
Reklam geliriEn az 18 yaşında olmanız veya ödemelerinizi AdSense ile yönetebilecek, 18 yaşından büyük bir yasal vasinizin bulunması gerekir. Reklamverenlere uygun içerik kuralları doğrultusunda içerik oluşturmalısınız.
Kanal üyelikleriEn az 18 yaşında olmalısınız. 30.000’den fazla aboneniz olmalıdır.
Ürün rafıEn az 18 yaşında olmalısınız. 10.000’den fazla aboneniz olmalıdır.
Super Chat ve Super StickersEn az 18 yaşında olmalısınız. Super Chat’in kullanılabildiği bir ülkede/bölgede yaşıyor olmalısınız.
YouTube Premium geliriOluşturduğunuz içerikler YouTube Premium abonesi olan izleyiciler tarafından izlenmelidir.

Youtube Kanalı Nasıl Açılır?

Youtube’da kanal açmak oldukça basit birkaç işlemden oluşur. Hatta günümüzde çoğu kişi fark etmeden kendi adına kanal oluşturur. Youtube kanalı aslında üyelikle temelde aynı şekilde ilerler. Eğer Youtube’da bir kanala abone olabiliyorsanız, bu kanalınız olduğu anlamına gelir. Youtube kanalı açmak için izlenmesi gereken adımları aşağıdan takip edebilirsiniz;
-İlk olarak bir Gmail hesabı oluşturun.
-Gmail hesabı oluştururken kanal adınıza göre hesap ismi oluşturmayı unutmayın ve hesap ayarlarını tamamlayın.
-Son olarak Youtube anasayfasına girin ve videolarınızı yüklemeye hazır olun.

Anlamadığınız ya da sormak istediğiniz bir konu olursa bize sormaktan çekinmeyin. Youtube ile Para Kazanma ile ilgili daha fazla bilgi almak ve internetten para kazanma yollarını öğrenmek için İnternetten Kazan kategorimize göz atabilirsiniz.

Yorum yapın